İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

İnsanın değeri

(144 Duygu)
(92 Duygu)
(110 Duygu)
(108 Duygu)
(107 Duygu)
(102 Duygu)
(111 Duygu)
 

ibrahim-aydn-150x150.jpgİçinde yaşadığımız şu dünya Allah’ın isimlerinden hasıl olan sanatların sergilendiği bir salona benzer. İnsan da bu salondaki sanatları anlamak, takdir etmek ve sanatkarını tanımak ve ilan etmek için gönderilmiş bir seyircidir. Yüce Allah, bu salonda isimleriyle kendi sanatını sergiliyor. İnsan ise, burada Cenabı-ı Hakkın isimlerinin manasını okumak, sonra hayatında uygulamak ve ilan etmek için gönderilmiş bir misafirdir. İnsan, Yaratıcısına karşı konuşma ve davranış dilleriyle kulluk görevini yerine getirmek ve nihayetsiz aciz olduğunu Allah’a arz etmek için gönderilmiş bir memurdur. İnsan, kâinatın halifesi olarak yaratıldığı için varlıkların Allah’a yaptıkları tesbih, selam ve tahiyyeleri iman ve tefekkür gözü ile bakmak ve Allah’a şahitlik makamında takdim etmekle görevlendirilmiş bir davetçidir.


Yine aynı insan, kâinattaki varlıkların hayatları ile Allah’a yapmış oldukları tesbih ve tahiyyeleri, iman ve tefekkür gözü ile görmek, Allah’a şahitlik ve tanıklık makamında takdim etmekle görevli bir şahittir. Bütün canlılar, hayatlarıyla İlahi isim ve sıfatlarına nakış ve sanatlarına, Allah’ın eksik ve noksan sıfatlardan tamamen uzak ve mukaddes olduğuna tanıklık ve şahitlik ediyorlar. İnsan ise, yapılan bu ibadet ve tesbihleri onlar adına külli bir niyet ile Allah’a takdim etmekle görevli bir temsilcidir.
“Göklerde ve yerde olan her şey Allah'ı tesbih eder” ayetiyle bütün varlıkların Allah’ı tesbih ettiği ifade edilmektedir. Bu tesbih çok yönlüdür. Bunlardan birisi de Allah’ın varlıklara ihsan ettiği hediyeleri ilan etmeleridir.
Bediüzzaman; mahlukata verilen nimetleri, Yirmi Dördüncü Mektupta sıralarken ilk nimet olarak “ademde kalmayıp vücuda gelmeyi”, yani yoklukta bırakılmayıp varlık alemine çıkarıldıklarını nazara verir. Daha sonra var olmanın “pek çok eşkâl (şekil) ve vaziyetlerinden sonra Müslim sıfatıyla insan suretine gelmeyi” en ileri bir rahmet eseri olarak zikreder.
Ayrıca Müslüman şerefine nail olmakla birlikte; namazda bütün mahlûkatın manevi tahiyyelerini (hediyelerini) kendi namına Allah’a takdim etmekle; “iyya ke na’büdü” (ancak sana ibadet ederiz)demekle, Allah’ın emri dairesinde hareket eden ve O’nun kendisine yüklediği görevi eksiksiz yapmakla Rabbine ibadet etmiş olan bütün mahlûkatı arkasına alıp, onların bütün ibadetlerini Allah’a takdim etmekle görevli bir komandan olmasıdır.
İnsan son derece zayıf ve aciz olarak yaratılmış bir varlıktır. Aciz ve zayıf olarak yaratılması, Allah’ın sonsuz kudretini anlamak ve esmasını okumak içindir. Nihayetsiz kusurlu olarak yaratılması, her şeyden arındırılmış kusursuz olan Allah’ı bilmesi ve takdis etmesi içindir, nihayetsiz aciz olarak yaratılması, Allah’ın kemal sıfatlarını anlamak ve onu gerçek manada tanımak içindir. Demek hayatın bu kadar acizlik ve fakirlik ile yoğrulması insana ayrı bir değer katıyor ve ayrı bir kıymet kazandırıyor.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

14 gün sora ölü bulunan dağcının cenazesi 14 saatte kurtarıldı
Adil Usta’dan Acı Haber
Bakan Koca koronavirüste son durumu paylaştı!
Nöbetteki askere komutanın sürprizi duygulandırdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Ortaya çıkan tablo doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor'
Eğitim Sen Kadın Sekreteri Arslan: "Bir kişi eksilmeye tahammülümüz yok"
65 yaş üstünün bayramını emniyet personeli kutladı
Yavru domuzun boynundaki kelepçeyi çıkarmak için seferber oldular

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech