İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Birlik ve beraberlik

(71 Duygu)
(58 Duygu)
(59 Duygu)
(54 Duygu)
(66 Duygu)
(56 Duygu)
(52 Duygu)
 

ibrahim-aydn-150x150.jpgAllah (cc) birdir, birliği sever. Birlik ve beraberliği emreder. Allah Vâhid'dir, Ehad'dir, Samed'dir, her şeye Kadir'dir. Hz. Âdem'i topraktan, bütün insanları da bir anayla bir babadan yaratan O'dur. Sultan-ı Kâinat birdir. Her şey O'nun birliğine şahittir. Kâinatın idaresi bir, tedbiri, inayeti, hikmeti bir... Tanzimatı, iaşesi bir... Muhtaçların imdadına koşan rahmet bir... Ve o rahmetin bir şerbetçisi olan yağmur bir... Dünyamızın sobası, lâmbası olan güneş bir... Gece lâmbası olan ay bir...

Aşçımız olan ateş bir... Hava bir, su bir, toprak bir... Bütün bunların bir olması, güneş gibi parlak bir surette Allah'ın birliğini bildiren deliller, gösteren hüccetlerdir. Her şeyin dizgim O'nun elinde, her şeyin anahtarı O'nun yanındadır. O Rabbülâlemîn'e iman etmek şerefine eren biz Müslümanlar da hayatımızı birlik ve beraberlik esasına göre yaşamalıyız. "Hayat vahdet ve ittihadın neticesidir. İmtizaçkârâne ittihad gittiği vakit manevî hayat da gider." Maddî hayat da dağılır. "Velâ tenâzeû fetefşelû ve tezhebe rîhuküm!" âyeti işaret ettiği gibi tesanüd bozulsa cemaatin tadı kaçar.
Fabrikanın çarklarının birbirini desteklemesi lâzımdır. Yoksa fabrika çalışmaz ve dağılır. Bütün çarkların bir maksada hizmet etmesi gerekir. Bilirsiniz ki, üç elif ayrı ayrı yazılsa üç kıymeti var. Bir çizgi Üstünde yan yana gelip omuz omuza verseler 111 kıymetinde ve kuvvetinde olurlar. Bu misal birlikteki kuvveti gösterir.
Bildiğiniz gibi bizleri birleştiren o kadar kuvvetli bağlar var ki, saymakla bitmez. Hepimizin Rabbimiz bir, Peygamberimiz bir, dinimiz bir, kitabımız bir, kıblemiz bir, devletimiz bir, vatanımız bir, milletimiz bir...
Bu kadar birbirler vahdet ve tevhidi, vifak ve ittifakı, muhabbet ve uhuvveti istedikleri halde bölünüp parçalanmak, kin ve adavete saplanmak Rabbimize, dinimize ve peygamberimize karşı hürmetsizliktir. Dehşetli bir zulümdür. Kalbi ölmemiş, aklı sönmemiş olanlar bu hakikati anlamakta zorluk çekmezler.
Rabb-i Rahîm'imiz ferman ediyor: "Hepiniz toptan Allah'ın ipine sarılınız, parçalanıp ayrılmayınız." "Şüphesiz müminler birbirleriyle kardeştirler. Öyleyse dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin."
"Ey insanlar! Muhakkak ki biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve sizi millet millet, kabile kabile yapak ki, tanışıp kaynaşasınız. Allah katında en şerefliniz, O'ndan en çok korkanınızdır."
Îman nuruyla etrafımıza, dünyaya, İslâm âlemine baktığımızda görüyoruz ki: Bütün Müslümanlar büyük bir ordudur. Ordunun taburlara, bölüklere ayrılması vazife taksimidir. Tanışmak ve daha iyi yardımlaşmak içindir. Birbirine düşman olmak için değil! Aynen öyle de, bugün her zamandan fazla birbirine muhtaç olan Müslüman devlet ve milletler bizim mümin kardeşlerimizdir. Onlara maddeten ve manen yardımcı olmak, imdatlarına koşmak vazifemizdir. Bu vazifeyi hakkıyla yapabilmek için dâhilde İslâm kardeşliğini hâkim kılmak, birlik ve beraberliği kuvvetlendirmek ve korumak mecburiyetindeyiz.
Fahr-i Kâinat Efendimiz (sav) bizleri birlik ve beraberliğe davet ederken şöyle buyuruyorlar: "Ey insanlar! Rabbiniz birdir, babanız da birdir. Hepiniz Adem Aleyhisselâm'ın çocuklarısınız. Âdem ise topraktandır. Arap'ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü yoktur. Kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır."
İşte ırkçılık illetine karşı çaremiz bu doğru düşüncedir, ölçümüz budur. Müminler bir vücut gibidir. Neresine bir iğne batırılsa bütün vücut ağrı duyar. Bizi ayakta tutacak en büyük kuvvetimiz, birliğimizi temin eden İslâm kardeşliğidir. Avrupa'nın bâtıl formülleri iflâs etmiştir. Hem vatanımızda, hem de İslâm âleminde kardeşi kardeşe kırdıran hastalık, başta ırkçılıktır. Sonra makam, mevki, menfaat kavgalarıdır. Bu derdin dermanı dindir, imandır, İslâmiyet'tir. İçtimaî yangınları söndürecek su, İslâm'ın inanç prensipleridir. Irkçı düşünce sahipleri her hamlede yangını büyütüyorlar, yeni yeni yaralar açıyorlar. Yangına benzin sıkmış oluyorlar. Yangını çıkaranlardan onu söndürmeyi beklemek yanlıştır. Onun itfaiyesi iman ve Kur’an hakikatleridir. Geliniz, Kur’an’ın sabahında, İslâm'ın baharında kardeş olalım! Anarşi çıkarıp bozgunculuk yapanları bu tahribattan, fitne ve fesattan vazgeçirmeye çalışalım. Birliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Unutmayınız ki: İki kahraman birbiriyle boğuşurken bir çocuk ikisini de dövebilir. Birbiriyle uğraşan iki kardeş zayıf düşer, hiçbir şeye muvaffak olamazlar, mağlup olurlar. İslâm tarihinde bütün zaferler birlikte kazanılmıştır. Osmanlı ordusunda 30'dan fazla millet iman safında bir araya gelmiş, İslâm kardeşliği sayesinde kıtalar fethetmiştir. Birlikte kuvvet, ayrılıkta azap vardır. Birlikte saadet ve huzur, ayrılıkta fitne ve fücur vardır. Birlik Allah ve Resulünün emri ve yolu, ayrılık şeytanın ve deccalın yoludur. Geliniz kardeşlerim! Kur’an’ın nurlu yolunda, iman ve Kur’an hizmetinde vatan ve millet menfaatine birleşelim. İhlâs havuzunda benliğimizi eritelim. Kurtuluş çaremiz budur.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Adil Usta’dan Acı Haber
Bakan Koca koronavirüste son durumu paylaştı!
Nöbetteki askere komutanın sürprizi duygulandırdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Ortaya çıkan tablo doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor'
Eğitim Sen Kadın Sekreteri Arslan: "Bir kişi eksilmeye tahammülümüz yok"
65 yaş üstünün bayramını emniyet personeli kutladı
Yavru domuzun boynundaki kelepçeyi çıkarmak için seferber oldular
Buğday, arpa, fiğ ve yulaf ekili araziler kül oldu

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech