İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Muğla'yı tanıtmak için önce tanımalı!

(9 Duygu)
(4 Duygu)
(4 Duygu)
(5 Duygu)
(10 Duygu)
(5 Duygu)
(4 Duygu)
 

özgür1.jpgMUTSO'dan 5 Aralık 2019'da “Muğla Kentsel SİT Alanı'nın Topluluk Temelli Turizm Yaklaşımı ile canlandırılması Çalıştayı” başlıklı bir açıklama yapılmış.
Benim haberim olmadı. Açıklama bana gelmedi. Nejat Altınsoy arkadaşıma gelmiş. Konu yeniden gündeme gelince metni benimle paylaştı.
Belki bana da gönderilmiş, ama ben atlamış olabilirim. Ancak nasıl oldu bilmiyorum, bu açıklamaya basında da rastlamadım. Yoksa bu konu fazlasıyla ilgimi çekerdi.
Madem bu kadar ilgimi çekecekti, “Muğla Tanıtım Platformu” tarafından hafta başında Konakaltı Kültür Merkezi'ndeki Nail Çakırhan Salonu'nda gerçekleştirilen “Menteşe Kentsel Sit Alanında Turizmin Canlandırılması” konulu çalıştaya neden katılmadım?.
Bu konuya çeşitli kereler vurgu yaptım. O salona inemediğim için gidemedim. Salona inebilsem gider miydim?
Hayır...

xx xx xx
Salona inebilsem de gitmezdim.
“Muğla Tanıtım Platformu” geçen sene Ekim ayında Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Menteşe Belediyesi, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, TÜRSAB ve
Rehberler Odası ile MUTSO ve GEKA tarafından oluşturulmuş.
Haberimiz yok...
Pazartesi günü yapılan çalıştayda konuşan MUTSO Başkanı Mustafa Ercan basında yer alan haberlere göre, “Muğla Tanıtım Platformu”nun, Muğla’nın tarihi, kültürel ve doğal kuruluşlarının bir araya gelerek, ortak projeler üretmeyi hedefleyen bir platform olarak kurulduğunu hatırlatırken platformun paydaşları ile ilgili “şehrin önemli dinamiklerinden” ifadesinde bulunmuş.
Gazeteciler (!) şehrin “dinamiklerinden” olmadığına göre son anda davet edilmiş olmamız da abes...
Gidebilseydim orada eleştirirdim, ama “benim farkımda olunmayan bir yere” gitmem doğru olur muydu?
“Benim” derken kendimi değil, “gazeteciliği” kastediyorum. Gerçi “Muğla’nın tarihi, kültürel ve doğal” kuruluşlarından değiller, ama iki gazeteciler cemiyetimiz var! Onlarda “paydaş” olabilirlerdi...
Bizimkiler de itilip kakılmaya alıştılar mı ne?

xx xx xx
Bir de o platformdan bir şey çıkmayacağı için gitmezdim.
10 Şubat Pazartesi günü çalıştay yapacaksınız, hadi 9'u tatil, 8 veya 7 Şubat dururken etkinlik günü (10 Şubat) sabahı vatzap ile çağrıda bulunacaksınız. Dünkü yazımda da vurguladığım gibi, sanki biz de “Bugün kim çağırır” diye bekleyipduruz...
Acaba basını unuttular da çağırmayı son anda akıl etmiş olabilirler mi?
Öyle de olsa gitmemem gerekirdi. Ki o gün, o saatte bir başka yere söz vermiş de olabilirim. O gün sadece ben mi etkinlik günü çağrıldım diye anlayabilmek için Nejat Altınsoy'u aradım. Çağrıyı o da yeni almıştı!
Herkese o gün çağrı geldiyse, hiç kimse o çalıştaya gitmemeliydi, ama bunu ancak “örgütlü” insanlar yapabilir. Bizim cemiyetler de o kadar “örgütlü” meslek örgütleri olamamış olmamalılar ki gazeteciler “gel” deyince gelecek insanlar olarak görülüyor olmalılar...
Yakıştıramadım. Ne o platforma ne de çalıştaya giden arkadaşlarıma yakıştıramadım.
Trafik kazası, yangın, cinayet ve benzeri bir “olay” değil ki bu...

xx xx xx
Bu çalıştaydan bir şey çıkmayacağını nereden mi biliyorum?
Tarihten kesin emin değilim...
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün Muğla Belediye Başkanlığında (1999-2003 arası) ilk yıllarıydı.
Bugünkü arayışlar Orhan Çakır'ın belediye başkanlığında olduğu gibi, o yıllarda da vardı.
Başkan Gürün de anımsayacaktır.. O zaman TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) Başkanı Başaran Ulusoy ve TTYD (Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği) Başkanı Tavit Köletavitoğlu ile turizmin ülke çapında duayenleri belediyemiz tarafından ağırlanmıştı.
Heyet Kentsel SİT Alanı'nda, Karabağlar Yaylası'nda, Arasta'da, restore edilmiş yapılarda gezdirilmiş, “Muğla Mutfağı” sofrasında, öğle yemeğinde ağırlanmış ve sonra Konakaltı Kültür Merkezi'nde ilgililerin ve basının katılımıyla söyleşi yapılmıştı. Yanıtı aranan soru “Muğla turizmde nasıl pazarlanabilir?” idi.. Duayenler o gün aşağı yukarı şöyle dedi:
“Kentin korunmuşluğu güzel. Restore edilen yapılarda öyle. Mutfağınız muhteşem. Ancak hikayeniz yok. Muğla'nın güzellikleri başka yerlerde de var. Biz kentleri değil, hikayesini pazarlar, satarız.”
İşte bu yüzden o çalıştaydan bir şey çıkmaz...

xx xx xx
Muğla, “Kültürel mirasın korunması” mücadelesinin öncülerinden Emre Madran, Metin Sözen, Ruşen Keleş, Cengiz Bektaş, Oktay Ekinci, Nail Çakırhan ve diğerleri ile yürütülen çalışmalarla
Muğla Türkiye'ye örnek gösterilirken, ne Şirince, ne Safranbolu, ne de Cumalıkızık diye bir yer vardı. Elbette korumadan yana mimarlar oraları tanıyor, biliyorlardı... Ama Türkiye Cumalıkızık'ı 'Kınalı Kar' dizisi ile tanıdı.
Bugün oralara turlar düzenleniyor. Muğla'ya yazları perşembe günleri iki otobüs yabancı turist geliyor, onlarda otobüs park sorunu ve tuvalet sorunu yaşıyorlar. Yemeklerini yolda, belde bir yerlerde yiyiyorlar. Bir otobüs turiste aynı anda yemek yedirebileceğimiz bir büyük lokantamız bile yok.
Ama bugün Şirince, Safranbolu, Cumalıkızık turizm zengini oldu. Kış aylarında bile turları ağırlıyorlar.
Tabi hikayeleri var...
Şirince'de “Manoli'nin göz yaşları” ve benzeri hikayelerinin yanında, “Benden Selam Söyle Anadolu’ya” demiş olan dünyanın okuduğu Dido Sotiriyu'ları var...

xx xx xx
Bizimde “Dönme Dudu” hikayemiz ve daha nice hikayelerimiz ile Ertuğrul Aladağ'ımız var.
O çalıştayda Ertuğrul Aladağ neden yoktu?
Aslında “O çalıştaya katılanların kaç kişi Ertuğrul Aladağ'ı tanıyor?” diye sormak lazım.
Üstelik bizim sadece Ertuğrul Aladağ'ımız değil, Yüksel Aksu'muz da var.
Çalıştay'da Yüksel Aksu da yoktu!
Ama “Muğla Tanıtım Platformu”nda GEKA'da varmış... Sevgili Ertuğrul'un kitaplarından Yüksel Aksu bir senaryo çıkarır, GEKA'da basar parayı, yurtdışında da izlettirilebilecek bir Film çekilir... Dondurmam Gaymak filmi ile yerli turistin gelmeye başladığı Muğla'ya yabancı turistin de gelmeye başladığını görebiliriz...
Kimse gelmese, Yunanistan'daki “Saburhanelilerin” torunları gelir.. Adalılar gelir...
Asar'daki iki Rum Kilisesinden birini restore edin bakalım neler oluyor?
Datça “Can Yücel” ile yerli turist ağırlıyor. Bizim de İlhan Selçuk'umuz var. Sayın Bahattin Gümüş Menteşe Belediye Başkanı olduğunda kendisine “İlhan Selçuk'un Saburhane'deki evini 'müze, kütüphane' gibi düzenleyip 'İlhan Selçuk Evi' olarak hizmete açalım” demiştim.
Sıcak bakmıştı, ama galiba unuttuk...
Acaba o çalıştaya katılanların kaçının Saburhane'deki İlhan Selçuk Evi'nden haberi vardı?
En önemlisi Hafize Kaşıkara'yı kaçı tanıyor?

xx xx xx
Bir de ne var biliyor musunuz?
Şirince, Safranbolu, Cumalıkızık'a hala beton ve çelik girmedi.
Ne yapılmalı?
Mesela “Apostolun Hanı” meyhanedir de... Ama şimdi belediye hizmet binalarından biri... Meyhanesi ile 2-3 odalı orijinal han (butik otel) olarak hizmete açılmalıydı... Yeter mi, yetmez...
Yarın devam edelim...
-----------------------------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Kalp midir insana sev diyen, yoksa yalnızlık mıdır körükleyen? Sahi nedir sevmek? Bir muma ateş olmak mı, yoksa yanan ateşe dokunmak mı? -Şems-i Tebrizi

ÇİVİ
Gazeteler, “Flamingolar Bodrum'a akın etti” diye yazdı. Arkadaşım “Bunlar Suriye'den mi Bodrum Havaalanından mı giriş yapmış?” diye sordu.
Beni Bi Gülmek aldı: )))))


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

Otobüs Kazaları Ve Alınacak Önlemler Ele Alındı…
Milas Süt Birliği’nden 80 mahallede ücretsiz küpeleme hizmeti
Milas Türk Halk Müziği Derneğinden Teşekkür
Ülkü Ocakları Yeni Hizmet Binası Dualarla Açıldı
Domates İhracatı Sorunu Meclis'e Taşındı
Milas Belediyespor Midi Kız Takımı Göz Kamaştırıyor
Köksal Kastamonu Havalimanı Başmüdürü Oldu…
Son Başbakan Binali Yıldırım: "Cumhurbaşkanımıza 15 Temmuz'da Sahip Çıkan Muğla'dır"

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech