İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Yeni Dünya Düzeni ve Rusya

(84 Duygu)
(57 Duygu)
(67 Duygu)
(67 Duygu)
(68 Duygu)
(64 Duygu)
(72 Duygu)
 

Sinankivanc.jpgSoğuk Savaş yıllarında kapılarımızı kapattığımız SSCB, kendi hataları nedeniyle tarihin tozlu raflarında yer alırken yerine Rusya Federasyonu kuruldu. ABD’nin kazanma psikolojisi ve şımarıklığı ile dünyanın dört bir yanında var olma çabası kısa sürede başarısızlığı fark edildi. Soğuk Savaş psikolojisiyle hareket eden ABD, karşısında SSCB olmadan attığı adımlar ekonomik ve psikolojik kayıptan ibaret olduğundan yeni bir strateji benimsendi.

Bu zafer sarhoşluğunda Francis Fukuyama “Tarihin Sonu”, Samuel P. Huntington “Medeniyetlerin Çatışması” eserleri yazıldı. Onlarca baskı yapan kitaplar dünyanın birçok yerinde okuyucu ile buluştu. Bu kitaplar hakkında onlarca araştırma yapıldı. Kısa süre sonra yeni dünyanın anlattıkları gibi olmadığı ortaya çıktı. ABD, dünyanın jandarması olma hayali Trump gibi isimlerin başkan olmasına neden oldu. ABD, dış politikada kaybedenler kulübünün üyeleri arasında yer alalı bayağı olmuştu, Trump ile bu durum daha da perçinlendi. Artık Thomas Woodrow Wilson gibi zeki insanlar ABD’de başkanlık hayali kurmuyor.

Geçenlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan toplantıda bölgesel gelişmeler ve yeni dünya düzeni ele alındı. Hazır konumuz Doğu Akdeniz’ken, herkes kendince bir şey söyledi. Önemli isimlerin katıldığı toplantıya en dikkat çeken isim Alexandr Dugin’di. Fukuyama ve Huntington’un aksine yeni dünya düzeni üzerine daha etkileyici şeyler söyleyen ve Rusya Federasyonu’nun attığı adımlarda en az Putin kadar etkili olan Dugin yeni dünya düzeninde çok önemli bir aktör. Avrasyacılık teorisinin fikir babası olan Dugin, diğer birçok bilim adamı gibi teorisine bağlanıp kalmadı her geçen gün bunu geliştirdi. Avrasyacılık teorisinin çıktığı nokta ile geldiği nokta arasında inanılmaz farkta bu yüzden… Bu konuyu inceleyenlerin gözünden kaçmamalıdır. Dugin’i dinlerken satır aralarını kaçırmamanız gerekiyor, çünkü onun söyledikleri ile karşılaşmanız mümkün… Ancak maalesef Fukuyama ve Huntington için bunları diyemem… Onların kitaplarını okur, Dugin’in söylediklerini yaşarsınız. İddiaları bir ifade olduğunun farkındayım; gelin ne kadar haklı olduğuma bakalım.

Yıl 2003… ABD, Irak’ın kapısına dayanmış durumda, herkes Türkiye’nin bu savaşta rol alıp almayacağını konuşuyordu. Dünya adeta Saddam’ı devirmek için el birliği yapmış durumdaydı. Rusya sessizce gelişmeleri dinliyordu. Yaklaşık kırk beş yıldır var olan düzene ilk bomba böylece atıldı. Ardı ardına gelen olaylar nihayetinde ABD bölgedeki askerlerini çekmek zorunda kaldı. Ardında yıkık dökük bir Irak bıraktı. ABD’den daha fazla nefret edilen bir Irak…

Tarih 17 Aralık 2010, Tunus’ta Muhammed Buazizi’nin kendini yakması sonrasında başlayan olaylar, Arap Baharı olarak adlandırıldı. Diktatörlükler yıkılacak ve demokrasi gelecekti. Silahla çok pahalıya gelen demokrasi (?) bu kez o ülkenin insanları tarafından yapılması amaçlandı. Arap Baharı tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Demokrasi hayali kuran insanlar acı ve gözyaşından başka bir şey elde edemediler. Hatta Libya, Suriye gibi ülkelerde yaşanan iç karışıklık onlarca insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Arap Baharı 500.000 den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. İşte bu tam da bu süreçte büyük kazanımlar elde etme planı kuran ve bunların bir kısmını elde eden ABD, Rusya’nın bölgede gücünün farkına vardı. Arap Baharı’nın kazananı Rusya’ydı.

Rusya, sıcak denizlere inmiş ve Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya uzanan bir kesimde güç elde etmişti. ABD’nin attığı her adım nasıl oluyor da Rusya’nın işine yarıyor… Dugin’i biraz okuyanlar yukarıda ki ifadenin ne kadar haklı olacağını göreceklerdir. Dugin’in Yeni Avrasyacılık’ta çizdiği harita neredeyse başarıya ulaşmış durumdadır. Onun için Girne’de Durgin’i görmek her ne kadar şaşırtsa da bana bir gerçeği daha iyi göstermesine neden oldu.

Berlin’de Libya’nın kaderi çizilirken, Türkiye’nin Suriye gizli servisi ile görüşmeler başlatması, Rusya ile enerji anlaşmaları tesadüf değil elbet.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kalın sağlıcakla…


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

haberihbargf.gif

reklamsabit-icasagi.gif

112 çalışanlarının izinleri iptal
Erol Kapiz Aday Olmayacağını Açıkladı
Milas denetimden tam not aldı
SOCAR AVIATION, Milas-Bodrum Havalimanı’nda yakıt teminini kendi ikmal tesislerinden yapacak
Bakan açıkladı! Nakdi Ücret Desteği ödemeleri YARIN başlıyor?
İkinci el araç satışına yeni düzenleme: Araç başına 5 bin TL ceza kesilecek
Bedelli askerlikte yeni ücretlendirme
Sağlık çalışanları Kovid-19 tedavisine alındı

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

ihbarhatti_bddec.jpg

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech